INSTÄLLT PÅ GRUND AV CORONAN
Publicistseminariet arrangeras i år för 48de gången.
Årets seminarium är planerat i samverkan mellan Finlands svenska publicistförbund och Hangö sommaruni.
Plats: Verandan i Pensionat Tellina, Appelgrensvägen 1-2, Hangö
Tidpunkt: 7-8/9 2019
Kursavgift: € 50
Kursledare:
Agneta Sjöblom, frilansjournalist
Niclas Erlin, frilansjournalist
Program för publicistseminariet i Hangö den 7–8 september 2019
Lördag, start kl. 12
Journalistkåren föråldras
– Finns det rum för unga och nya krafter bland de grånande pantrarna? Hurudana typer av jobb finns det inom mediebranschen i framtiden och vilka färdigheter ska man ha för att få in en fot?
Simon Huldén, Journalistförbundet, chef för förbundets medlemstjänster
Michaela von Kügelgen, författare och frilansjournalist
Isa Mårtenson, ansvarig producent på Yle X3M
Fackets roll i dag
– Är facket en röst även för till exempel frilansarna och de som har atypiska jobb?
Simon Huldén, Journalistförbundet, chef för förbundets medlemstjänster
Om påverkanskommunikation
Mats Nylund som är ordförande för Svenska Lantbruksproducenternas Centralförbund SLC berättar om sitt förbunds påverkningsmöjligheter.
Nylund var riksdagsman åren 2007-19 och diskuterar gärna sitt förhållande till media och andra beslutsfattare.
Besök på Hangötidningen
Middag, ca kl. 18.30
--
Söndag, start kl. 10
När journalisterna gräver
Annvi Gardberg berättar om sitt undersökande arbete med silvervatten och cancerpatienter som använder alternativ medicin. Vad fick henne att ta sig an fallet, hurudant stöd fick hon på redaktionen och vilka angrepp råkade hon ut för efter publiceringen?
Helén Kurri som är nyhetschef och chefredaktör för Östnyland berättar vilka resurser hennes tidning har för grävande journalistik
Lunch, ca kl. 12.30
Borde medierna granska varandra mer?
– Är den finlandssvenska journalistiken för tandlös?
Dan Lolax, redaktionschef på Kommuntorget
Helén Kurri, nyhetschef och chefredaktör för Östnyland
Avslutning ca kl. 16